iOS 18: Këtu janë disa veçori të reja

Apple Apple sapo zbuloi përditësimin e tij të pritur me padurim iOS 18, i cili përfshin një nuancë të madhe të shijes së vet të AI. Por fjalimi kryesor i WWDC 2024 nuk do të mbahet mend vetëm për një

Lexo

Doni të shkoni në Santorini?

Nëse po planifikoni të vizitoni Santorinim duhet të dini këto gjëra: Santorini: Perlë e Detit Egje Një nga ishujt më të famshëm të Greqisë, është destinacioni ideal për ata që kërkojnë një përvojë unike dhe të paharrueshme. Ky ishull, i

Lexo

Cruise Croatia zbulon itinerarin e Hidden Gems

Cruise Croatia do të debutojë një lundrim shtatë netësh në Signature Croatia Hidden Gems Cruise vitin e ardhshëm, duke u fokusuar në pjesën veriore të vendit në detin Adriatik. I planifikuar nga 21 deri më 28 qershor dhe nga 20 deri më

Lexo

Vendet më të lira në Amerikë

Pavarësisht nëse po planifikoni një pushim të madh familjar ose po kërkoni një udhëtim të shpejtë dhe të freskët vetëm për të ndryshuar peizazhin, gjetja e vendeve të përballueshme për të udhëtuar në SHBA mund të jetë e vështirë. Ka

Lexo

Ngjarjet mahnitëse astronomike të qershorit

Eklipsi i plotë diellor mund të ketë qenë ngjarja astronomike më e pritur e 2024-ës, por aurora bonanza e muajit të kaluar dëshmoi se do të ketë shumë më tepër argëtim gjatë qiellit të natës këtë vit – duke përfshirë

Lexo

Aeroport pa pasaporta?

Udhëtimi nëpër një nga aeroportet më të mira në botë do të bëhet edhe më i qetë vitin e ardhshëm. Duke filluar nga viti 2024, zyrtarët thonë se aeroporti Changi i Singaporit do të prezantojë lejen e automatizuar të imigracionit, i cili

Lexo

Italia VS Greqia, ja mendimi i blogerve

Italia dhe Greqia janë dy nga destinacionet më magjepsëse të Evropës, secila duke ofruar një tapiceri të pasur të historisë, kulturës dhe bukurisë natyrore. Pasi kalova dy muaj kumulativë duke udhëtuar nëpër Itali dhe tre javë duke eksploruar Greqinë, kam

Lexo

Liqene të “fshehta” në Itali

fundit, ata kanë ardhur në një numër shumë më të madh, duke lënë disa destinacione të mbingarkuar. Megjithatë, ka ende vende për t’u vizituar që ofrojnë një arratisje nga turmat, si dhe peizazhe mahnitëse. Po flasim për liqene. Por jo

Lexo

Fat për Amerikanen, dy herë lotaria!

Një grua ka fituar një çmim prej 1 milion dollarësh në llotari për herë të dytë në 10 javë. Lotaria Shtetërore e Masaçusets thotë se Christine Wilson bleu një makinë me disa nga fitimet e saj nga çmimi i saj

Lexo

Subvencion për qebapët në Gjermani?

A duhet të subvencionojë qeveria qebapët? Kjo është pyetja në Gjermani për momentin mes frikës se çmimi i pjatës mund të kalojë 10 euro (8,60 £). Partia e Majtë Gjermane thuhet se ka propozuar përdorimin e fondeve shtetërore për të kufizuar

Lexo

Tjetër vendim për Vjosën!

“Hedhim një tjetër hap të rëndësishëm në mbrojtjen e lumit të Vjosës, i fundmi lum i egër në Europë, ku tanimë është hartuar Plani i Menaxhimit për Parkun Kombëtar si një punë e kujdesshme dhe intensive nga Agjencia Kombëtare e

Lexo

Pasaportat më të fuqishme në botë në 2024

Gjatë pesë viteve të fundit, bota ka ndryshuar shumë. Një pandemi globale bëri që shumica e popullsisë globale të ndalonte udhëtimet më të kufizuara që kam qenë ndonjëherë në jetën time – dhe ka shumë të ngjarë edhe tuajat. Lufta

Lexo

Vendet më të mira të pushimeve familjare

Nëse ka një gjë për të cilën të gjithë mund të bien dakord, ajo është se vera është krijuar për pushime. Për familjet, ditët e gjata me diell dhe netët e ftohta të verës ofrojnë një lloj të veçantë lirie

Lexo

‘Qyteti rozë’ i Indisë

I vendosur në zemër të Rajasthan, qyteti i gjallë i Jaipur është i famshëm për historinë e tij të pasur, kulturën dhe mrekullitë arkitekturore. I njohur si ‘Qyteti Rozë’ për shkak të nuancës së veçantë të ndërtesave të tij, Jaipur

Lexo

Polonia: Historia, Kultura dhe Zhvillimi Modern

Polonia, një vend i cili shpesh identifikohet me një histori të pasur, një kulturë të veçantë dhe një progres të ndjeshëm në kohët moderne, ka qenë një pikë qendrore në skenën europiane për shumë shekuj. Në këtë artikull, do të

Lexo

Parku Kombëtar Theodore Roosevelt, super atraksion turistik

Shumë njerëz janë të befasuar nga Parku Kombëtar Theodore Roosevelt në Dakotën e Veriut. “Para së gjithash, ata janë të befasuar që ka një park kombëtar,” tha zëvendës mbikëqyrësja e parkut Maureen McGee-Ballinger. “Ata do të jenë në rrugën e tyre për

Lexo

Kroçerat më të mira Amerikane për këtë verë

Zgjidhni nga më të mirat nga më të mirat Fatmirësisht, linjat e lundrimit nuk janë një madhësi që i përshtatet të gjithëve. Disa ofrojnë ditë të gjata në det, ndërsa të tjerët ofrojnë kohë të mjaftueshme në porte të ndryshme.

Lexo

Zbulime të reja në Egjipt

Nëse raportet e fundit do të kalojnë, një përparim i rëndësishëm në kërkimin arkeologjik mund të jetë arritur në Egjipt. Një zbulim i kohëve të fundit i një strukture misterioze të varrosur nën rërë pranë Piramidës së Madhe ikonike të

Lexo

Aeroporti më i pastër në botë është ky…

Aeroporti Haneda i Tokios ka arritur të zërë vendin e parë si aeroporti më i pastër në botë. I vlerësuar nga organizata e vlerësimit të linjave ajrore Skytrax si pjesë e çmimeve të tyre të Aeroportit Botëror, pastërtia e Haneda – veçanërisht e

Lexo

Shiu meteorik pritet të shihet në Amerikë

Amerikanët sërish me fat, ngjarja më e bukur hapsinore do të ndodhë së shpejti! Kushtet janë pothuajse perfekte për kulmin e shiut meteorësh Eta Aquarid të kësaj fundjave, një spektakël i njohur për prodhimin e deri në 50 yje në

Lexo

Ibiza kufizon alkoolin

Pushuesit gjithashtu përballen me gjoba deri në 1500 euro për pirjen e pijeve në rrugë. E ngopur me turistë të dehur e të dehur, qeveria lokale e Ishujve Balearik të Spanjës ka sjellë ndalime të reja strikte të alkoolit. Pushuesit

Lexo

Rifillon Vjosa n’Fest!

Festivali “Vjosa n’Fest” mbërrin në datat 17, 18 dhe 19 Maj në qytetin e bukur të Përmetit në edicionin e tretë, duke ofruar 21 aktivitete kulturore dhe sportive. Ky festival promovon atraksione të jashtëzakonshme si lumi Vjosë, banjat termale, Kishën

Lexo

Zhvillim në lëndët shkencore

Në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, ku ka filluar trajnimi i 507 mësuesve nga Tirana, Vora dhe Kamza, të lëndëve shkencore nga pedagogët e këtij fakulteti, në vijim të Programit Kombëtar të Zhvillimit Profesional të Mësuesve. Për herë të parë,

Lexo

Kanabisi në Tajlandë, ja rregullat

Ja çfarë duhet të dinë turistët për përdorimin e barërave të këqija në Tajlandë sipas propozimeve të reja. Më pak se dy vjet pasi Tajlanda hapi portat duke legalizuar kanabisin, qeveria e re e koalicionit konservator të vendit po kërkon

Lexo

Thyhet rekordi i Everestit!

Një alpinist britanik dhe një udhërrëfyes nepalez kanë thyer rekordet e tyre për shumicën e ngjitjeve të malit Everest, mali më i lartë në botë, thanë zyrtarët e ecjes të dielën. Rakesh Gurung, drejtor i Departamentit të Turizmit të Nepalit,

Lexo

Ofensivë kulinare në Grindelwald

Në fshatin e pushimeve nën faqen veriore të Eiger, disa hotelerë novatorë kanë hapur hotele të reja ose kanë riinterpretuar ato të vjetra. Por Grindelwald nuk duhet të njihet vetëm për malet, por edhe për kuzhinën e tij. Kjo përfshin

Lexo

Justin dhe Hailey Bieber prindër?

Justin Bieber dhe Hailey Bieber janë në pritje të fëmijës së tyre të parë së bashku – dhe kanë rinovuar zotimet e tyre. Një përfaqësues i Hailey Bieber konfirmoi për Associated Press të enjten se modelja është pak më shumë se gjashtë muajshe

Lexo

A jetohet me ekspres dhe kompjuter?

Një grua 34-vjeçare jetonte brenda tabelës së një biznesi, me hapësirë ​​të mjaftueshme për një kompjuter, printer dhe aparat kafeje, tha policia. “Ajo ishte e pastrehë,” tha të enjten oficeri Brennon Warren i Departamentit të Policisë Midland. “Është një histori

Lexo

Shakira sërish në telashe!

Prokurorët e shtetit spanjoll, të cilët fillimisht i kishin paraqitur akuzat, tani po thonë se “nuk ka prova të mjaftueshme” për një krim të mundshëm fiskal. Prokurorët e shtetit spanjoll rekomanduan të mërkurën që një gjykatës hetues të mbyllë një

Lexo

Disa këshilla para se të tërhiqeni nga puna

Shumica prej nesh kursejnë për pension për pjesën më të madhe të jetës sonë të rritur. Megjithatë, ndërsa afrohet, shumë prej nesh nuk ndihen të përgatitur për kapitullin tonë pas punës. Për shkak se dalja në pension është një tranzicion

Lexo

Brenda resortit më luksoz të Lindjes së Mesme

Shampanjë me rrjedhje të lirë, veshje fytyre prej ari 24 karat dhe një kabane VVIP me një pishinë të varur: këto janë vetëm disa nga përvojat ultra-luksoze në një nga resortet më të pasura të Lindjes së Mesme. Atlantis, The

Lexo

Aventura e turistëve në Kinën lindore

Në fillim të kësaj jave, grupe udhëtarësh që ngjiteshin në malin Yandang në Kinën lindore u mbërthyen pjesërisht në një shkëmb, duke u kapur pas një litari përgjatë një rruge fikse ngjitjeje, për më shumë se një orë. Imazhet e

Lexo

Kujdes me pijen!

Dikur mendohej se pirja e moderuar kishte përfitime për zemrën, por metodat më të mira të kërkimit kanë hedhur ujë të ftohtë mbi këtë. “Të pish më pak është një mënyrë e shkëlqyer për të qenë më të shëndetshëm”, tha Dr.

Lexo

Zhvillohet Met Gala 2024, ja detajet

Met Gala dhe a-listet e saj të modës të hënën përfshinin Jennifer Lopez, Zendaya dhe një paradë të të tjerëve në një vërtitje pamjesh të florës dhe faunës në një tapet me ngjyrë të gjelbër të veshur me gjeth të gjallë.

Lexo

Fakte mbi Met Gala!

Festa e Vitit. Oskarët e Lindjes. Nata më e madhe e modës. Met Gala ka shumë emra, madje edhe më shumë njohuri. Ngjarja vjetore tërheq me siguri yjet më të mëdhenj, shfaq pamjet më të guximshme dhe nxit memet më ikonike të

Lexo

Iluzioni më interesant momentalisht

Një iluzion optik që kërcënon kokën sfidon perceptimin e ngjyrës dhe mënyrën se si truri na mashtron. Në një imazh të krijuar nga shitësi i lenteve të kontaktit në Mbretërinë e Bashkuar, Lenstore , një seri shkronjash jargavani kalojnë në çdo anë

Lexo

Ja disa mite të gabuara dhe versioni i vërtetë

Përrallat e grave të vjetra dhe mençuria e marrë shpesh marrin jetën e tyre përpara se dikush të mund të zbulojë nëse ato janë të vërteta. Kjo sigurisht duket të jetë e vërtetë për 10 keqkuptimet e çuditshme të mëposhtme.

Lexo

Ja si t’i kaloni pushimet në Turqi

Koleksioni eklektik i festivaleve të Turqisë u ofron vizitorëve një pasqyrë të vlefshme në historinë e gjallë të vendit. 1 Festivali i Balonave në Kapadokia Luginat e thyera të peizazhit të hënës të Kapadokisë janë një nga pamjet më ikonike

Lexo

Kroacia destinacioni më i qëndrueshëm?

Udhëtimi për sezonin e shpatullave dhe destinacionet rajonale kryesojnë strategjinë e turizmit të qëndrueshëm të vendit ballkanik. Nikolina Brnjac u zgjodh Ministre e Turizmit e Kroacisë në mes të pandemisë COVID, kur udhëtimet ndërkombëtare u goditën më shumë se kurrë

Lexo

Vendet turistike me më shumë xhepista

Hulumtimi i ri ka zbuluar se disa nga pikat turistike më të njohura në Evropë, për fat të keq, shkojnë krah për krah me disa nga statistikat më të këqija të vjedhjeve të xhepave në kontinent. Ndërsa jemi gjithnjë e

Lexo

Dasma në plazhet nudo?

Për njerëzit që duan të komunikojnë me natyrën, Sardenja është tashmë një nga vendet më të mira në Evropë për ta bërë këtë. Dhe tani ka mundësi për t’u afruar edhe më shumë – duke u martuar në një plazh

Lexo

Ligje të reja mjedisore!

Katër ligje në fushën e mjedisit u amenduan sot në Mbledhjen e Qeverisë, duke rritur me rreth 30% gjobat për kundravajtjet mjedisore dhe për më tepër duke i kthyer në titull ekzekutiv. Konkretisht, me amendimet përkatëse në -ligjin për cilësinë

Lexo

Prindër, kujdes me rrobat e fëmijëve!

Në amerikë, tre nga kompanitë më të mëdha të shitjeve kanë nxjerrë nga raftet e tyre veshjet e gjumit për foshnjat për shkak të shqetësimeve në rritje se produktet mund të jenë të pasigurta për foshnjat. Vendimet nga Amazon, Walmart

Lexo

Aventurat e Julit po xhiron filmin e tij të parë

Në një udhëtim që shkëlqen me emocion dhe aventurë, “Aventurat e Julit” sjell historinë e një djaloshi që vendos të eksplorojë bukuritë dhe misteret e Shqipërisë duke bërë autostop. Por, gjërat nuk shkojnë gjithmonë ashtu siç duhen! Qëndroni në pritje!

Lexo

G7 heq qymyrin, më në fund do të pastrohet ajri!

Ministrat e Energjisë nga vendet e mëdha demokratike të Grupit të Shtatë (G7) ranë dakord të martën për t’i dhënë fund përdorimit të qymyrit në prodhimin e energjisë “gjatë gjysmës së parë të viteve 2030”, sipas një komunikate zyrtare. Megjithatë,

Lexo

Inteligjenca Artificiale na bën edhe kafet!

Një vend artizanal për kafe me famë në kryeqytetin finlandez ka prezantuar një përzierje kafeje që është zhvilluar nga inteligjenca artificiale në një provë në të cilën shpresohet se teknologjia mund të lehtësojë ngarkesën e punës në një sektor që

Lexo

Shmangen turistët në Japoni, ja taktika!

Qyteti i Fujikawaguchiko ka pasur mjaft turistë. I njohur për një numër fotosh piktoreske që ofrojnë një pamje pothuajse perfekte të malit ikonik të Japonisë Fuji, qyteti të martën filloi të ndërtojë një ekran të madh të zi në një

Lexo

Gjobë sepse shqetësoi fokën në Norvegji…

Autoritetet thonë se burri “shqetësoi një fokë që ishte shtrirë në akull”. Një turist është gjobitur me 12,500 Krone Norvegjeze (900 £) pasi iu afrua një foke në arkipelagun norvegjez të Svalbard. Autoritetet thanë se anëtarët e publikut e panë

Lexo

Nuk lejohen akulloret natën në Milano!

Ngrënia e akullores gjatë natës mund të jetë në fund, pasi qyteti italian i Milanos duket të ndalojë të gjitha ushqimet e marra pas mesnatës. Rregulli i ri synon “mbrojtjen e qetësisë” së qytetit verior italian dhe “garantimit të përdorimit,

Lexo

Voxpop të huajve për Shqiptarët!

Aventurat TV ka dalë në Sheshin “Skënderbej” për Voxpopin e radhës! Kësaj here, kemi pyetur turistët për mendimin e tyre në lidhje me shqiptarët. Ata kanë ndarë me ne opinione shumë të veçanta! Videon mund ta gjeni më poshtë:

Lexo

Insekte edhe në Mars?

Imazhet e pabesueshme të marra nga anija kozmike e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​Mars Express dhe ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO), tregojnë forma të veçanta arachnid. Zvarritjet e dukshme rrëqethëse janë në fakt tipare të vogla dhe të errëta që

Lexo

Playlista perfekte për ata që adhurojnë natyrën!

Një nismë e re do ta shohë natyrën të njihet si artiste zyrtare në platformat e transmetimit, duke përfshirë Spotify dhe Apple Music.  Muzikantët që përdorin tinguj natyrorë në regjistrimet e tyre mund të zgjedhin të listojnë natyrën si një

Lexo

Rrjetat e mushkonjave mund të shpëtojnë jetë!

Një lloj i ri rrjete kundër mushkonjave ka shmangur 13 milionë raste të malaries dhe 24,600 vdekje, sugjeron hulumtimi. Projekti i rrjetave të reja pilotoi përdorimin e rrjetave me dy insekticide në vendet endemike të malaries midis 2019 dhe 2022

Lexo

Ja lehtësimi për të rinjtë e Vlorës

Në Vlorë, Ogerta Manastirliu bashkë me Ermal Dredhën firmosën marrëveshjen për Kartën e Studentit, një prej mekanizmave që mundëson jo vetëm shërbime me tarifa të reduktuara dhe lehtëson jetën akademike të studentëve të Universitetit “Ismail Qemali” por dhe krijon mundësi

Lexo

Turizmi sivjet krahasuar me vitin e kaluar

Numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në 🇦🇱 në muajin mars 2024 ka shënuar rritje me 47.1%, në krahasim me një vit më parë. Në të njëjtën periudhë kohore, numri i hyrjeve të shtetasve shqiptarë dhe të huaj

Lexo

A funksionojnë produktet për humbje peshe?

Që nga kolegji, Brad Jobling luftoi me peshën e tij, duke u luhatur midis një niveli të ulët prej 155 paund kur ishte në të 30-at deri në 220. Ai kaloi një dekadë duke gjurmuar kaloritë në WeightWatchers, por kilet

Lexo

Rrezik nga tensionet e luftës, ja ku mos të shkoni!

Do të shkoni në Turqi, Egjipt apo Izrael për pushime? Zyra e Jashtme ka paralajmëruar udhëtarët në disa vende që të monitorojnë këshillat pasi një sulm iranian ndaj Izraelit e ngriti tensionin në Lindjen e Mesme në një nivel tjetër.

Lexo

Ja disa ndodhi të 26 prillit

Sot në histori: Më 25 prill 404 para Krishtit, Lufta e Peloponezit përfundoi pasi Athina iu dorëzua Spartës. Në këtë datë: Në 1507, një hartë botërore e prodhuar nga hartografi gjerman Martin Waldseemueller përmbante përdorimin e parë të regjistruar të

Lexo

Panair disakombësh në Lushnjë

Në Lushnje u zhvillua panairi “Ditët e Bujqësisë”. “Ky panair ishte një mundësi e çmuar për të rrahur ide dhe përçuar mesazhet e nevojshëm me kolegë e ekspertë, partnerët e huaj e donatorët nga Shqipëria dhe vendet e rajonit në

Lexo

Cilat janë vendet më të bukura në Europë?

European Best Destinations ka publikuar listën e saj vjetore të gurëve të çmuar më të mirë të fshehur në kontinent. Spanja ka kryesuar një listë të re që feston perlat e fshehura të Evropës – duke u renditur në vendin

Lexo

Vreshti i Martës, ja disa fakte për të!

Martha’s Vineyard , shpesh i quajtur thjesht Vreshti , është një ishull në Shtetet e Bashkuara Verilindore , në jug të Cape Cod në Dukes County , Massachusetts , i njohur për të qenë një koloni verore popullore dhe e pasur . Martha’s Vineyard përfshin ishullin më të vogël pranë Chappaquiddick , një gadishull, i lidhur

Lexo

Çfarë dini për Makaon?

“Unë shkoj në kazino vetëm një herë në vit, në Vitin e Ri Kinez,” thotë Vivian Lai, një banore e gjeneratës së dytë të Makaos që po trajnohet si infermiere. Thuhet se tradita e lojërave të fatit sjell fat të

Lexo

Ndjenjat kanë të bëjnë edhe me veshjen!

Moda e preferuar po lulëzon mes një shtrydhjeje të kostos së jetesës dhe një rritje të të menduarit eko. Dikur i vendosur, tregu i dorës së dytë tani është në rrugën e duhur për të marrë 10% të shitjeve globale,

Lexo

Lufthansa planifikon debutimin e shumëpritur

Dizajni i shumëpritur i kabinës fillimisht do të vendoset në avionët e rinj Airbus A350, duke filluar me fluturimet që lidhin Mynihun me Vankuverin. Mynih-Toronto do të jetë linja e dytë me një aeroplan të konfiguruar nga Allegris, e ndjekur gjatë verës

Lexo

Trenat gjermanë me kabina private

Operatori shtetëror Deutsche Bahn do të lejojë gjithashtu pasagjerët të rezervojnë vendet me ‘peshqir dixhital’ Trenat gjermanë së shpejti do të shfaqin kabina të reja të dizajnuara për privatësi më të madhe, si pjesë e një rinovimi shumë miliardë eurosh.

Lexo

Superjahte zhytëse për miliarderët

Vitet e fundit ka pasur një tendencë për bodrumet e miliarderëve – zgjerime nëntokësore në shtëpitë e të pasurve dhe të famshëmve, ku ata mund të bunkerojnë dhe të jetojnë të mëdhenj. Tani një kompani austriake dëshiron ta shtrijë këtë

Lexo

Kina do të pushtojë Hënën?

Shefi i NASA-s paralajmëron se Kina po maskon praninë ushtarake në hapësirë ​​me programe civile Bill Nelson u tha ligjvënësve të Capitol Hill se Kina ka qenë ‘shumë, shumë e fshehtë’ në lidhje me përparimin e saj në hapësirë, duke

Lexo

Rriten lindjet në Shqipëri!

Trendi demografik në Shqipëri tregon një përparim pozitiv. Kjo është e vërtetë për numrin e lindjeve, uljen e vdekjeve dhe migracionin neto, krahasuar me vendet e Evropës dhe rajonin. Në krahasim me Evropën Juglindore, që ka një tkurrje të frikshme

Lexo

Vendet sekrete të Turqisë

Turqia është e pasur me mrekulli të lashta. Përfshirë Evropën dhe Azinë, vendi ka qenë në zemër të perandorive të shumta, të cilat kanë lënë pas tërheqjet arkeologjike për të rivalizuar mrekullitë e tij të shumta natyrore. Por jo gjithçka

Lexo

Eklipsi solli rritje ekstreme të të ardhurave!

Eklipsi solli të ardhura historike nga turizmi për hotelet. Por jo të gjitha bizneset lokale ndjenë të njëjtin ndikim. Hotelet në qytetet në rrugën e eklipsit total diellor më 8 prill panë rritje rekord të të ardhurave, sipas një analize të

Lexo

Ndërtohet linja e shpejtësisë së lartë

Puna do të fillojë të hënën në një linjë hekurudhore të udhëtarëve me shpejtësi të lartë prej 12 miliardë dollarësh midis Las Vegasit dhe zonës së Los Anxhelosit, me zyrtarët që parashikojnë se miliona blerës të biletave do të hipin

Lexo

Doni të udhëtoni? Ja kostot!

Çmimet mund të jenë të barabarta ose edhe të tejkalojnë nivelet e vitit 2023, ato janë ende më të ulëta se para pandemisë në 2019. Udhëtimet e verës janë gati të nxehen dhe çmimet e fluturimeve mund të jenë plotësisht

Lexo

22 prilli, dita e tokës

Në çdo prill, ne shënojmë Diten e Tokës për të na kujtuar përgjegjësinë tonë ndaj mjedisit dhe tërësisë së planetit tonë. Ky është një moment reflektimi për të vlerësuar bukurinë dhe pasurinë e tokës së nënës tonë dhe për të

Lexo

Drerët vrasin?

Profesionistia në pension i marrëdhënieve me publikun Bonnie Sashin dhe bashkëshorti i saj sapo kishin kaluar një vizitë dhe vakt të këndshëm për Ditën e Falënderimeve me familjen në shtëpinë e njerkut të saj në periferi në qytetin e Konektikatit

Lexo

Shkojmë dot në stratosferë me tullumbace?

Halo Space u themelua në vitin 2021 me qëllim të përmirësimit të aksesit në turizmin hapësinor. Do të ishte ende e paarritshme për shumicën e njerëzve, me rreth 150,000 dollarë për biletë, por duke përdorur balona helium në vend të

Lexo

Turistët sillen keq, atraksioni në Hawaii mbyllet

Një shkallë piktoreske që çon në një vend bukurie në Havai është duke u shembur ndërsa turistët vazhduan të hynin në vendin jashtë kufijve. Shkallët Haiku, një pikë referimi në Oahu që shpesh quhet Shkallët drejt Parajsës, do të hiqen

Lexo

Vuajnë majmunët prej Youtube

Një majmun i vogël lufton dhe përpëlitet ndërsa përpiqet t’i shpëtojë burrit që e mban nga qafa mbi një cisternë betoni, duke e lagur vazhdimisht me ujë. Në një videoklip tjetër, një person luan me organet gjenitale të një makaku

Lexo

Shtëpi me 1 euro në Itali?

Shitjet e shtëpive në një euro në Itali kanë tërhequr shumë interes gjatë viteve të fundit, me dhjetëra që kanë zgjedhur të marrin prona të braktisura në disa nga qytetet e shpopulluara të vendit. Por ndërsa qytete si Mussomeli në

Lexo

Ajo udhëtoi Londër-Lagos për një vit…

Më 24 janar, krijuesja e përmbajtjes Pelumi Nubi, e cila u rrit në Londër, u nis në një udhëtim të vetëm nga kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar për në Lagos, Nigeri me Peugeot 107 të saj të dashur të purpurt.

Lexo

“Vizat e arta” jo më në Spanjë

Spanja do të heqë “vizat e arta” për investitorët e huaj Spanja do të heqë dorë nga programi i saj i ashtuquajtur “viza e artë” që u jep të drejta qëndrimi të huajve që bëjnë investime të mëdha në pasuri

Lexo

Amsterdami dhe Ishujt Galapagos s’duan turistë!

Amsterdami ndalon ndërtimin e hoteleve të reja si një mënyrë për të luftuar mbiturizmin Varkat turistike lundrojnë në një kanal në Amsterdam. Amsterdami i Holandës nuk do të lejojë më ndërtimin e ndërtesave të reja të hoteleve si pjesë e

Lexo

Ndalon treni prej gjarprit në Japoni!

Trenat me plumb Shinkansen të Japonisë kanë një reputacion për përpikëri. Pothuajse asgjë nuk i ndalon trenat e famshëm japonezë me plumba me shpejtësi të lartë që të funksionojnë saktësisht në kohë – por një gjarpër i vogël që rrëshqet

Lexo

Pjesë nga Marsi në Tokë?

 Plani i NASA-s për të sjellë mostra nga Marsi përsëri në Tokë është në pritje derisa të ketë një mënyrë më të shpejtë dhe më të lirë, thanë zyrtarët e agjencisë hapësinore të hënën. Marrja e tokës dhe gurëve të

Lexo

Disneyland edhe më magjik?

Vizitorët në parqet e Disney-t në Kaliforni një ditë mund të ecin nëpër fshatin e mbuluar me dëborë të Arendelle nga “Frozen” ose metropolin plot gjallëri, të mbushur me krijesa të “Zootopia” nën një plan zgjerimi të parkut të miratuar

Lexo

Në ankand Churchill i pikturuar nga artisti që urrrente

Një portret i Winston Churchill nga një artist, veprat e të cilit udhëheqësi britanik i urrente u shfaq të martën në vendlindjen e Churchillit përpara një ankandi në qershor. Piktura nga artisti modernist Graham Sutherland u bë në përgatitje për një

Lexo

Drejtësia dialog me përkthyesit

“Ministria e Drejtësisë  është në dialog të hapur me përkthyesit zyrtarë, si ura të rëndësishme të komunikimit zyrtar dhe publik! Duke dëgjuar dhe shënuar shqetësimet e tyre, jemi të përkushtuar për adresimin e tyre, me qëllim marrjen e shërbimeve cilësore

Lexo

Shqipëria jep leksione për ndotjen

Në Athinë, u mbajt Konferenca ndërkombëtare “Oqeani ynë”, një takim shumë i rëndësishëm për të ardhmen e shëndetshme të planetit ku Shqipëria  si një vend që nuk ndot në shkallë globale, prezantoni nismat e modelin e saj siç janë: Projekti

Lexo

Si bëhet patenta e makinës?

Në këtë emision do të shohim të gjithë procesin e marrjes së një patente që nga momenti i regjistrimit e deri në provimin e fundit. Do të flasim për fakte interesante rreth rregullave rrugore, gjithashtu do të ketë edhe episode

Lexo

Shpella e Gamtit eksplorohet nga rinia

Orët mjedisore në natyrë janë një mundësi fantastike që nxënësit e shkollave të njihen me pasuritë natyrore e potencialet turistike të zonës ku jetojnë, por edhe të vetëdijësohen për ta dashur e për t’u kujdesur më shumë për pyjet, lumenjtë

Lexo

Universiteti bujqësor edhe në Austri?

“Vjenë, vendosim sot një gur kilometrik për ndërkombëtarizimin e universiteteve me firmosjen e një memorandumi historik për reformimin e Universitetit Bujqësor, sipas standardeve europiane të Universitetit BOKU të Vjenës.” shprehet Anila Denaj.

Lexo

LeBron James komenton basketbollin e femrave

LeBron James tregon se ka të paktën një shpjegim të qartë për popullaritetin në rritje të turneut të basketbollit të femrave NCAA. “Unë nuk mendoj se ka shumë dallim mes lojës së meshkujve dhe femrave kur bëhet fjalë për basketbollin

Lexo

Yjet amerikane koncerte…

Cardi B , Queen Latifah dhe The Roots do të kryejnë koncerte për të festuar rikthimin e BET Experience në Los Anxhelos, vetëm disa ditë përpara BET Awards 2024. BET njoftoi të hënën formacionin e mbushur me yje të serisë së koncerteve, i

Lexo

Adhuron kafen? Ja sa vjeçare është!

Ajo kafe që pive këtë mëngjes? Është 600,000 vjet e vjetër. Duke përdorur gjenet nga bimët e kafesë në mbarë botën, studiuesit ndërtuan një pemë familjare për llojin më të popullarizuar të kafesë në botë, e njohur për shkencëtarët si

Lexo

Panairi i i verës në Itali

VinItaly” 2024, Verona Itali, një panair prestigjoz i verës dhe kantinave të Europës e gjithë botës, ku 40 etiketa të verës shqiptare po ekspozohen gjatë datave 14 deri në 17 prill, mes njohësve, ekspertëve dhe dashamirësve të verës nga tregjet

Lexo

Ligji i Ri i Arbitrazhit, ja detajet

Ministria e Drejtësisë  në bashkëpunim me projektin “JustAL” organizoi tryezën e radhës për promovimin e  Ligjit të Ri të Arbitrazhit! Zv. Ministri Klajd Karameta, zv. Ministri Tedi Dobi dhe përfaqësuesja e JustAL, znj. Agnes Bernhard, prezantuan përpara profesionistëve të sistemit

Lexo

Një Udhëtim në Rrugën Trans-Siberiane

Rruga Trans-Siberiane, një rrugë unike dhe e shkëlqyer që shtrihet përgjatë Siberisë nga Lindja në Perëndim, është një nga projektet më të mëdha dhe më të njohura inxhinierike në histori. Përtej funksionit të saj si rrugë, ajo është një testim

Lexo

Java e Vullnetarëve në Vjosë

“Le të rikujtojmë Javën e Vullnetarëve në Vjosë, ku shumë individë të pasionuar na u bashkuan me një qëllim të vetëm: TË BËJMË NJË NDRYSHIM. Së bashku mbollëm pemë të reja dhe morëm pjesë në procese si pastrimi dhe shënjimi

Lexo

Modele me Inteligjencë Artificiale?

Modelja me bazë në Londër, Alexsandrah ka një binjak, por jo në mënyrën që prisni: homologu i saj është bërë nga pikselë në vend të mishit dhe gjakut. Binjaku virtual u krijua nga inteligjenca artificiale dhe tashmë është shfaqur si

Lexo

Parisi përgatitet për Lojërat Olimpike

Në periferi të Parisit, një vajzë e re me sy të shndritshëm është e etur që Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike të përfundojnë. Kjo sepse klubi i notit ku stërvitet 10-vjeçarja Lyla Kebbi do të trashëgojë një pishinë olimpike. Ajo do të çmontohet

Lexo

A do hakmerret Izraeli ndaj Iranit?

Udhëheqësit botërorë po i bëjnë thirrje Izraelit të mos hakmerret pasi Irani nisi një sulm që përfshin qindra dronë, raketa balistike dhe raketa lundrimi. Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron i tha BBC-së të hënën se Mbretëria e Bashkuar nuk

Lexo

Kabllot nënujore nga Google

Google investon 1 miliard dollarë në kabllot nënujore për të rritur lidhjen SHBA-Japoni Google, gjiganti i teknologjisë nën Alphabet Inc., ka kryer një investim prej 1 miliard dollarësh për të përmirësuar lidhjen e internetit midis SHBA-së dhe Japonisë. Nisma, e

Lexo

Novosela me një ujësjellës të ri

Drejt përfundimit punimet për ujësjellësin e ri të Novoselës që do të furnizojë 23,590 banorë me ujë 24 orë e me cilësi. ️Një investim i rëndësishëm i cili i jep zgjidhje 15 fshatrave të njësisë administrative Novoselë, duke përfshirë 38km

Lexo

Franca dhe Shqipëria bashkëpunim në turizëm?

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar mëngjesin e sotëm takimin me Unionin e Sipërmarrësve të Francës për të diskutuar mbi mundësitë dhe potencialin e bashkëpunimit afatgjatë mes dy vendeve, Francës dhe Shqipërisë.

Lexo

Në Amerikë para Kolombit?

A është legjenda e njerëzve me sy të Hënës dëshmi se eksploruesit e Uellsit zbarkuan në Amerikë më shumë se 300 vjet përpara Kolombit? Legjenda e Cherokee është plot me tregime të pabesueshme. Por një nga historitë më fantastike –

Lexo

Një kapsulë kohe e vitit 1993

Studentët në Universitetin Shenandoah në Virxhinia së fundmi u trajtuan në një udhëtim prapa në kohë me hapjen e një kapsule kohore që iu la atyre nga ish-studentët në 1993. Kapsula e kohës përfshinte biberona, lista të shfaqjeve dhe këngëve

Lexo

 Një gjykatë norvegjeze kundërshton policinë

 Një gjykatë norvegjeze vendosi të martën se policia veproi në mënyrë të paarsyeshme kur gjobiti 18 aktivistë për bllokimin e hyrjeve në ndërtesat qeveritare vitin e kaluar dhe i liroi aktivistët nga akuzat për mospagimin e gjobave . Grupi kishte marrë pjesë

Lexo

Turqia dhe Izraeli, konflikt prej Gazës

Turqia dhe Izraeli njoftuan barriera tregtare me njëri-tjetrin të martën, ndërsa marrëdhëniet u përkeqësuan më tej në mes të luftës në Gaza. Turqia, një kritike e vendosur e veprimeve ushtarake të Izraelit në territor, njoftoi se po kufizonte eksportet e 54 llojeve

Lexo

Natë nga eklipsi total, ja detajet

Miliona në të gjithë Amerikën e Veriut dëshmuan se hëna bllokoi diellin gjatë një eklipsi total diellor të hënën. Rruga e tërësisë së eklipsit shtrihej nga Mazatlán, Meksikë në Newfoundland, një zonë që përshkon 15 shtete të SHBA dhe është

Lexo

Ronaldo ende pret trofe…

Pritja e Cristiano Ronaldos për një trofe të futbollit të Arabisë Saudite do të vazhdojë edhe pas daljes nga Superkupa. Kapiteni i Al Nassr, Cristiano Ronaldo u përjashtua nga loja vonë pasi skuadra e tij humbi 2-1 nga rivalët e

Lexo

Channel4 prezanton Shqipërinë

Teksa këtë fundjavë Shqipëria prezantohej në Televizionin Britanik, Channel4 nga prof.Bettany Hughes si kryqëzim i kulturave të lashta nga Lindja në Perëndim , sot bashkë me kolegët e Komisonit të Europës të UNWTO shijojmë nga afër këtë thirrje të historisë

Lexo

Afrika në këmbë

I lënduar dhe i goditur me rërë, por triumfues, vrapuesi Russ Cook arriti në pikën më veriore të Afrikës të dielën, pothuajse një vit pasi u nis nga maja e saj jugore në një përpjekje për të vrapuar në gjatësinë

Lexo

Protestë në Tiranë, ja detajet

Rithemelimi organizoi sot një protestë para bashkisë së Tiranës. Gjatë konfrontimit me policinë, protestuesit hodhën vezë dhe mollë në drejtim të godinës së bashkisë, duke bllokuar edhe rrugën për makinat në krah. Protesta u shoqërua nga një numër i konsiderueshëm

Lexo

Balla flet për korrupsionin në rradhët e policisë

Policia ka ndaluar 36 drejtues mjeti që janë përpjekur të realizojnë korrupsion aktiv, tha Ministri i Brendshëm, Taulant Balla. Sipas tij, këta individë kanë tentuar të japin ryshfet policisë së shtetit. Balla gjithashtu shtoi se përpjekjet për të luftuar këtë

Lexo

Shakira sërish e daashuruar? Ja personi

Pas divorcit nga futbollisti Gerard Pique, duket se Shakira ka gjetur një kapitull të ri në jetën e saj të dashurisë. Sipas mediave ndërkombëtare, këngëtarja është lidhur me aktorin britanik Lucien Laviscud. Njohja e tyre ka filluar gjatë xhirimit të

Lexo

Çiljeta flet për Albanin

Çiljeta ka ndarë me një grup fermerësh historinë e njohjes me partnerin e saj. Ajo tregon se marrëdhënia e tyre ka filluar si një shoqëri e thjeshtë. Fermerja rrëfen se interesimi i saj për të ka nisur kur ka ndjekur

Lexo

Adrola-Capital T, të ndarë apo bashkë?

Edhe pse ka pasur shumë biseda dhe spekulime rreth ndarjes së Adrola dhe Capital T, duket se ata janë pajtuar ose që nuk janë ndarë fare në të vërtetë. Modelja ka publikuar një fragment të këngës së re të Capital

Lexo

Ardian Bujupi look të ri

Ardian Bujupi ka provuar të stilizojë pjesën anësore të flokëve vetë, megjithatë duket se përpjekja e tij nuk ka ardhur me rezultate të mira. Në një postim të publikuar në rrjetet sociale, ai ka rrëfyer gabimin që ka bërë në

Lexo

WhatsApp pëson probleme

Aplikacioni i njohur për mesazhe, WhatsApp, i cili është në pronësi të kompanisë “Meta”, pësoi disa probleme këtë mbrëmje, duke shkaktuar shqetësime për shumë përdorues në Europë dhe SHBA, si dhe në vendin tonë. Përdoruesit ankohen se kanë vështirësi në

Lexo

FIFA nxjerr klasifikimin, Shqipëria ka zbritur…

Në klasifikimin e prillit të FIFA-s, Shqipëria ka zbritur 2 pozicione dhe tani renditet në vendin e 66-të. Humbjet në ndeshjet miqësore të marsit, 3-0 me Kileën dhe 1-0 me Suedinë, kanë pasur ndikim në performancën e ekipit kombëtar shqiptar.

Lexo

Humb jetën punëtori në kantierin e ndërtimit

Një punonjës 55-vjeçar ka humbur jetën këtë të mërkurë pas një aksidenti në vendin e punës. Sipas autoriteteve policore, rreth orës 09:00, në një kantier ndërtimi në Kodrën e Diellit në Tiranë, shtetasi S. B., 55 vjeç, ra nga lartësia

Lexo

Lidi Delia vëllai i Heidi Bacit?

Heidi ka marrë një mision sekret për të bindur Romeon dhe banorët e tjerë se ajo ka një vëlla më të madh. Në një bisedë me Ledionin, Heidi foli për Lidin, “vëllain” e saj, duke shpjeguar arsyet përse e tregoi

Lexo

Stadiumi i Tottenhamit, 7 milionë euro për ndeshje

Stadiumi i Tottenhamit, i cili u inaugurua në vitin 2019, ka evoluar në një nga burimet më të rëndësishme të të ardhurave për klubi londinez. Sipas “The Athletic”, ky stadium gjeneron një mesatare prej 7 milionë euro për çdo ndeshje.

Lexo

45-vjeçari shpërndante kanabis, kapet nga policia

Një person 45-vjeçar është arrestuar këtë të mërkurë në Lezhë, pas dyshimeve të efektivëve të policisë për përfshirjen e tij në veprimtari kriminale. Policia kryesoi një operacion kundër tij. Fillimisht, ai u kap në lagjen “Gurra” duke transportuar kanabis të

Lexo

Përndiqte një vajzë, në pranga 21-vjeçari vlonjat

Një person 21-vjeçar është arrestuar në Vlorë. Sipas informacioneve të policisë, ai ka terrorizuar një grua 38-vjeçare për një kohë të gjatë, duke shkaktuar ankth dhe pasiguri. Gjithashtu, ai kërcënoi se do të publikonte fotografitë e saj intime. “Përndoqi një

Lexo

Nisin punimet për portin e Shëngjinit

Nisën punimet në portin e Shëngjinit për pritjen e personave të larguar nga vendet e tjera. Kjo është lajmëruar nga gazetari i Klan News, Martin Marku. Burime brenda portit raportojnë se prej dy ditësh është vendosur një zonë e kufizuar

Lexo

Përshkruhen ilaçet me inteligjencë artificiale?

Ndonjëherë mjekët bëjnë gabime në përshkrimin e ilaçeve dhe pacientët nuk i marrin ato siç duhet. Një mjet i ri i inteligjencës artificiale i zhvilluar në Universitetin e Oksfordit synon të adresojë këto probleme. DrugGPT ofron një rrjet sigurie për

Lexo

Roza Lati ka bërë abort?

Roza Lati ka bërë një rrëfim shumë të ndjeshëm dhe personal. Ajo, mes lotëve, ka treguar se ka pësuar një abort të fëmijës që priste me ish-partnerin e saj, i cili jetonte në një vend larg. Ajo ka shprehur se,

Lexo

Krim pas krimi, arrestohet 41-vjeçari

Forcat e Policisë në Tiranë kanë bërë arrestimin e një burri 41-vjeçar, i cili shkelte masën e sigurisë “arrest në shtëpi” dhe kryente vjedhje celularësh në dy biznese. Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 6 dhe

Lexo

Ajax ende në krizë

Kriza për Ajax vazhdon, pasi drejtori ekzekutiv i ri, Alex Kroes, është pezulluar për shkelje dyshohet për të. Drejtuesi akuzohet për blerjen e aksioneve të klubit holandez, duke përfituar nga informacioni konfidencial që kishte në dispozicion. Kroes u emërua në

Lexo

33-vjetori i masakrës së 2 Prillit

Partia Demokratike ka përkujtuar 33-vjetorin e masakrës së 2 Prillit të vitit 1991 në Shkodër, ku katër persona humbën jetën gjatë një proteste kundër regjimit komunist. Ish-kryeministri Sali Berisha ka theksuar se vrasja e këtyre katër protestuesve nxitën edhe më

Lexo

Përmirësohet ekonomia shqiptare!

Pas një periudhe rënje në muajt Janar-Shkurt, besimi në ekonominë e Shqipërisë ka treguar shenja të përmirësimit në Mars. Banka e Shqipërisë ka bërë të ditur se Treguesi i Ndjesisë Ekonomike ka shënuar një rritje prej 2.5 pikë në muajin

Lexo

Aksident tragjik në Këlcyrë, 8 viktima

Një tragjedi e rëndë ndodhi në rrugën Këlcyrë-Përmet, të martën rreth orës 04:00 të mëngjesit, ku tetë persona humbën jetën. Aksidenti ka ndodhur pranë fshatit Kuqar , sipas raportimit të Policisë. Shtatë prej viktimave dyshohet se nuk janë qytetarë shqiptarë,

Lexo