Lajme, Udhëtime

Vendet më të lira në Amerikë

Pavarësisht nëse po planifikoni një pushim të madh familjar ose po kërkoni një udhëtim të shpejtë dhe të freskët vetëm për të ndryshuar peizazhin, gjetja e vendeve të përballueshme për të udhëtuar në SHBA mund të jetë e vështirë. Ka kaq shumë gjëra të ndryshme për t’u marrë parasysh kur planifikoni një udhëtim, nga hotelet dhe fluturimet te ushqimi dhe aktivitetet, dhe është e sigurt të thuhet se të gjitha mund të bëhen mjaft dërrmuese. Për të ndihmuar, ne kemi përpiluar një listë me 10 qytete argëtuese dhe të përballueshme në SHBA, të përsosura për të gjitha llojet e udhëtarëve. Nga Charlotte, Karolina e Veriut , në Albuquerque, New Mexico , këto janë disa nga qytetet më të mira buxhetore në vend.

Lexoni më tej për 10 destinacione udhëtimi të përballueshme në SHBA, në mënyrë që të mbani buxhetin tuaj në kontroll, ndërkohë që po shijoni pushimet tuaja të ardhshme të mrekullueshme.

Orlando, Florida

Nuk janë fluturimet apo hotelet në Orlando që do të zgjasin buxhetin tuaj (të dyja mund të gjenden me çmime mjaft të arsyeshme nëse planifikoni paraprakisht), por aktivitetet. Meqenëse Orlando është shtëpia e Disney World , nëse planifikoni të ndiqni ndonjë nga parqet, do të caktoni një pjesë të madhe të buxhetit tuaj të udhëtimit për biletat. Por parqet tematike nuk janë e vetmja gjë e mrekullueshme për të bërë në qytet – nga vizita e disa muzeve të mahnitshme deri te shijimi i parqeve të mbushura me natyrë, ka shumë aktivitete të tjera që shpesh anashkalohen. Nëse planifikoni të kaloni një ose dy ditë në Magic Kingdom ose Universal Studios, mund të jeni të qetë duke ditur se pjesa tjetër e udhëtimit tuaj ishte buxhetuar në përputhje me rrethanat.

Ku të qëndroni në Orlando:

  • Për argëtim familjar: Hilton Orlando
  • Për një pishinë të shkëlqyer: Hyatt Regency Orlando
  • Për një shtëpi private: komode me tre dhoma gjumi pranë qendrës së Orlandos

Filadelfia, Pensilvani

Philly është shtëpia e disa atraksioneve të mahnitshme, pamjeve të mrekullueshme, hoteleve të lezetshme dhe natyrisht, historisë së jashtëzakonshme. Në Qytetin e Vjetër të Filadelfisë, udhëtarët mund të ecin në gjurmët e Etërve Themelues të Amerikës—duke rrotulluar nëpër të njëjtat rrugë dhe ndërtesa që bënin dikur. Ka shumë aktivitete të shkëlqyera pa pagesë dhe me kosto të ulët, duke përfshirë shikimin ikonike Liberty Bell, duke ecur pranë Shtëpisë së Presidentit (“Shtëpia e Bardhë” origjinale përpara Uashingtonit, DC) dhe eksplorimi i Elfreth’s Alley, rruga më e vjetër rezidenciale e banuar vazhdimisht në SHBA. Nëse gjeni kohë për të provuar një biftek Philly ndërkohë që jeni atje, aq më mirë.

Ku të qëndroni në Filadelfia:

  • Për një arratisje nga qendra e qytetit: Inn në Whitewing Farm
  • Për një eksperiencë në mikro-hotel: Pod Philly Hotel
  • Për Universitetin: Rrethi i Studimit në Universitetin

Myrtle Beach, Karolina e Jugut

Rezervimi i një pushimi të përballueshëm në plazh mund të jetë një sukses, por Myrtle Beach është vendi i përsosur për të shkuar kur dëshironi të balanconi pamjet e plazhit me çmimet buxhetore. Sidomos në krahasim me pikat e tjera të nxehta të pushimeve në Karolinën e Jugut si Charleston dhe Hilton Head , Myrtle Beach është vendi ku do të fitoni më shumë për paratë tuaja. Kaloni pjesën më të madhe të kohës duke shijuar diellin dhe rërën në plazhet e lira, ose ecni nja dy (dhjetëra) herë në shëtitoren ikonë.

Ku të qëndroni në Myrtle Beach:

  • Për akses të drejtpërdrejtë në plazh: Willow Bay Resort
  • Për adhuruesit e golfit: Marina Inn në Grand Dunes
  • Për një ballkon: Apartament i çuditshëm me dy krevate dopio

iOS 18: Këtu janë disa veçori të reja

Apple Apple sapo zbuloi përditësimin e tij të pritur me padurim iOS 18, i cili përfshin një nuancë të madhe të shijes së vet të AI. Por fjalimi kryesor i WWDC 2024 nuk do të mbahet mend vetëm për një

Lexo »

Doni të shkoni në Santorini?

Nëse po planifikoni të vizitoni Santorinim duhet të dini këto gjëra: Santorini: Perlë e Detit Egje Një nga ishujt më të famshëm të Greqisë, është destinacioni ideal për ata që kërkojnë një përvojë unike dhe të paharrueshme. Ky ishull, i

Lexo »

Cruise Croatia zbulon itinerarin e Hidden Gems

Cruise Croatia do të debutojë një lundrim shtatë netësh në Signature Croatia Hidden Gems Cruise vitin e ardhshëm, duke u fokusuar në pjesën veriore të vendit në detin Adriatik. I planifikuar nga 21 deri më 28 qershor dhe nga 20 deri më

Lexo »

Ngjarjet mahnitëse astronomike të qershorit

Eklipsi i plotë diellor mund të ketë qenë ngjarja astronomike më e pritur e 2024-ës, por aurora bonanza e muajit të kaluar dëshmoi se do të ketë shumë më tepër argëtim gjatë qiellit të natës këtë vit – duke përfshirë

Lexo »

Pozitivitet dhe Qetësi

Stacion TV Alternativ

Aventurat TV është burimi juaj i zgjedhur për emocionin e televizionit. Ne ofrojmë një përmbajtje të pasur dhe argëtuese për të gjithë shikuesit tanë.

Më Shumë
Sponsor