fundit, ata kanë ardhur në një numër shumë më të madh, duke lënë disa destinacione të mbingarkuar. Megjithatë, ka ende vende për t’u vizituar që ofrojnë një arratisje nga turmat, si dhe peizazhe mahnitëse.

Italia ka dhjetëra liqene më të vegjël sekretë që mburren me peizazhe të mrekullueshme, të panjohura për turizmin masiv, ku vendasit mblidhen së bashku në udhëtime ditore dhe shijojnë piknikët.

Këto janë disa nga më të mirat:

Liqeni Turano

Një nga sekretet më të ruajtura të Lazios, rajoni përreth Romës, është liqeni Turano. Vizitorët në Romë, shumë që veniten gjatë vapës së verës së zjarrtë të Qytetit të Përjetshëm, nuk e kanë idenë se aty pranë shtrihet një vend i magjepsur që ka pamjet, historinë, ushqimin dhe një frymë të mirëpritur ajri të pastër.

Në fillim nuk ishte menduar të ishte një vend pushimi. Kur Benito Mussolini, ish-diktatori i Italisë, urdhëroi ndërtimin e këtij liqeni artificial në vitet 1930 për të furnizuar me ujë termocentralet aty pranë, gjëja e fundit që priste ishte që ai të kthehej në një vendstrehim detoksik fundjave për njerëzit që dëshirojnë hapësira të hapura.

Lago del Turano ka një vendndodhje ideale, afër kryeqytetit, por larg zhurmës dhe kaosit.

I vendosur në fshatin e egër në veri të Romës dhe i rrethuar nga kodra, vendndodhja dikur ishte shtëpia e Fallisci, një fis i lashtë, përpara se të fshiheshin nga romakët e lashtë.

Lopët dhe delet që bredhin lirisht përshëndesin vizitorët përgjatë një rruge të prerë përmes një pylli të thellë që të çon në liqen. Pasi të dalë nga pylli, peizazhi magjepsës i liqenit i detyron shoferët të ndalojnë në një belveder me stola për të parë pamjen.

Liqeni është i mbushur me krap gjigant që tërheq peshkatarë nga e gjithë Italia për garat e peshkimit.

Dy qytete piktoreske me banesa prej guri me ballkone panoramike kanë pamje nga liqeni Turano – Castel di Tora mesjetare në majë të shkëmbit dhe Colle di Tora edhe më e lashtë, ndodhen pikërisht në vijën bregdetare. Ekziston edhe një gadishull i gjatë që del në liqen, në krye me një manastir të vjetër.

Uji është i pastër kristal dhe brigjet me guralecë janë të mbushura me objekte plazhi ku mund të marrësh me qira gomone, kano, varka ose thjesht të rrezillohesh dhe të bësh banja dielli në ujëra tropikale.

Vetëm një urë metalike kalon mbi ujë që lidh Castel di Tora me rrugën kryesore. Në dimër, shumica e shtëpive të pushimit mbyllen dhe rrugicat e ngushta janë kryesisht të shkreta, përveç maceve. Në pranverë, vendasit zbukurojnë oborret e tyre në natyrë dhe shoqërohen në sheshin e vogël.

Peshku i freskët shërbehet në restorantin L’Angoletto , një vilë prej guri me një verandë të hapur panoramike mbi liqen. Hotel Turano ka dhoma komode, pa shije buzë liqenit dhe një restorant që shërben specialitete lokale.

Liqeni Scanno

Megjithatë, më intriguesi nga të gjithë liqenet është liqeni Scanno, “perla” e rajonit të Abruzzo-s të Italisë lindore, i cili është sa i bukur aq edhe misterioz.

Me kalimin e viteve, përralla dhe mite janë përhapur rreth këtij liqeni me gjelbërim të thellë, në formë zemre që vazhdojnë edhe sot, duke tërhequr shkencëtarë dhe hetues paranormalë që përpiqen të gjejnë shpjegime për ngjarjet e çuditshme që kanë habitur prej kohësh vendasit.

I rrethuar nga vargmalet e Apenineve, thuhet se ky liqen natyror, i quajtur sipas fshatit të lartpërmendur, ka fuqi magjike.

Vendasit besojnë se liqeni është i gjallë dhe disa kanë raportuar më parë për fenomene të pazakonta si thyerja e llambave, shpërthimi i ekraneve të televizorit dhe llambat e tavanit duke kërcyer sikur sapo kishte goditur një tërmet i vogël.

Ata tregojnë gjithashtu histori të ngjarjeve të tjera të pashpjegueshme: rënie të menjëhershme të nivelit të ujit, busulla të ndryshme që tërbohen dhe peshq të ngordhur dhe madje edhe armë të humbura prej kohësh të Luftës së Dytë Botërore që notojnë në sipërfaqe. Thuhet se është një objekt misterioz i paidentifikuar i varrosur në shtratin e liqenit.

Atmosfera e pazakontë e liqenit Scanno është pothuajse e prekshme. Në ditët e vështira të verës, ndjenja e misterit varet në ajrin e ngrohtë.

Pavarësisht ngjyrës së saj të gjelbër, të shkaktuar nga algat e padëmshme në ujë, larja lejohet këtu siç është rrëshqitja në ajër. Liqeni është gjithashtu i pjekur për eksplorim, me një shteg “Shtegu i Zemrës” që rrethon brigjet e tij dhe përfshin një kishë, që thuhet se është një vend mrekullish dhe një vetmi e vjetër.

Përgjatë brigjeve ka një plazh të pajisur për larjen e verës. Ka shtigje për biçikleta malore dhe është e mundur të marrësh me qira rickshaws, varka me kanotazh dhe kano. Objektet e tjera përfshijnë një shesh lojërash për fëmijë dhe një zonë parkimi për kampistët.

Lakefront Agriturismo Miralago është një fermë dhe B&B, ku kuajt bredhin të lirë. Ajo shërben ushqime tradicionale si tagliatelle me derr të egër. Fshati Scanno, një enigmë e pallateve luksoze borgjeze dhe banesave të përulura të barinjve të zbukuruara me vazo lulesh të ndritshme, është një gjë që duhet parë.

Liqeni Iseo

E vendosur vetëm disa milje larg Milanos, ky vend piktoresk i formuar nga uji i shkrirë i pastër akullnajor alpin është gjithashtu një burim i verërave të shkëlqyera të gazuara, të bëra nga rrushi i rritur në brigjet e tij.

Liqeni ka tre ishuj. Dy më të voglat janë private, ndërsa më i madhi, Montisola, një mal i madh që del nga uji i thellë blu, është parajsë për adhuruesit e natyrës.

Këtu, vizitorët mund të marrin me qira kano ose anije peshkimi për një turne privat në liqen. Një tjetër atraksion në breg janë banesat me ngjyra të ndezura të ndërtuara për peshkatarët që qëndrojnë në këmbë mbi buzë të ujit, mes tyre restoranti Locanda al Lago , i njohur për gatimet e peshkut dhe sardelet e varura në bankën e të akuzuarve për t’u tharë. Hotel Sensole është një pallat barok buzë liqenit që përmban një bistrot gustator.

Liqeni i Nemit

Ky liqen i vogël pak përtej periferive jugperëndimore të Romës është vendi ku vendasit dynden për drekat e së dielës me sanduiçe tradicionale me mish derri porchetta dhe verëra të kuqe marramendëse.

Ata po ecin në gjurmët e paraardhësve të tyre të lashtë. Në ditët e perandorisë romake, senatorë dhe familje të pasura erdhën këtu për t’u çlodhur në vendstrehime luksoze rreth brigjeve të Nemit, ku luleshtrydhet e shijshme rriten mes rrënojave arkeologjike dhe pyjeve të dendura.

I vendosur midis kodrave Colli Albani në skaj të Romës, liqeni është me origjinë vullkanike dhe ndodhet në një krater të zhdukur. Është e arritshme me këmbë përgjatë një rruge të vjetër që zbret nga një fshat në shpatet sipër tij që ndan emrin e liqenit.

Lakefront B&B Lago di Nemi është një shtëpi në fermë e vjetër e ristrukturuar që jep me qira biçikleta, ndërsa restoranti La Fiocina në breg, shërben specialitete peshku si karrem i bardhë i skuqur me speca jeshil.

Liqeni i Ortës

Orta është një nga perlat sekrete të rajonit të Piemontes të Italisë, që zakonisht anashkalohet nga vizitorët që dynden në Lago Maggiore më turistike aty pranë.

E krijuar nga një akullnajë alpine që shkrihet, është një idil e qetë me fshatra piktoreske, kapela dhe kulla mesjetare përgjatë brigjeve të saj. Në mes të Ortës, manastiri-ishulli i San Giulio ngrihet nga uji.

Krahas një morie shtigjeve për çiklizëm dhe kalërim, është e mundur të zhyteni me ski në ujë dhe madje edhe me skuba në ujërat e tejdukshme që shtrihen jashtë plazheve të tij me guralecë. L’Approdo  është një restorant hoteli me katër yje buzë liqenit me një tarracë panoramike dhe pishinë.

Liqeni Trasimeno

Ky liqen i cekët i formuar mijëvjeçarë më parë nga lëvizjet tektonike të kores së Tokës ndodhet në një pjesë më pak turistike të Umbria, ku vetëm vendasit kanë shtëpi pushimi dhe dyqanet në fshatin e mbingarkuar të Castiglione nuk shesin suveniret e zakonshme.

Brigjet e Trasimeno janë të mbushura me fshatra mesjetare dhe ura druri që kalojnë mbi ujë, të cilat janë të shkëlqyera për vëzhgimin e zogjve dhe pijet e perëndimit të diellit.

Plazhet këtu japin me qira pajisje për rrëshqitje në ajër dhe qift.

B&B Dolce Dormire ka dhoma komode në lagjen e lashtë të Castiglione, ndërsa La Casa di Campagna është një fermë dhe tavernë rurale që shërben specialitete lokale.