Tre iPhone me veçori të reja iOS 18 (L në R) ikona të përputhshme me ngjyra, Tapbacks të reja në Messages dhe aplikacionin e ri Photos
Apple

Apple sapo zbuloi përditësimin e tij të pritur me padurim iOS 18, i cili përfshin një nuancë të madhe të shijes së vet të AI. Por fjalimi kryesor i WWDC 2024 nuk do të mbahet mend vetëm për një Siri super të ngarkuar që synon t’ju bëjë të mendoni dy herë përpara se të bëni shaka për aftësitë e tij. Përditësimi i madh i iPhone i kësaj vjeshte sjell një mori funksionesh që tuajat i ka dëshiruar me të vërtetë prej vitesh – ato që mund të më tundojnë të instaloj beta-në e shikimit paraprak.

Nga përditësimet e Messages që do të kenë bisedën time në grup duke qeshur deri në ridizajnimin e një aplikacioni Photos që mund të ngatërrojë disa përdorues përpara se të shkojnë drejt suksesit, iOS 18 duket si një punë e madhe. Me këtë në mendje, unë kam zbërthyer 11 veçoritë më të mëdha që do të vijnë në iPhone këtë vjeshtë, kështu që nuk do të mbeteni të hutuar pasi të bjerë përditësimi.

Apple Intelligence është AI për iPhone

Duke pasur parasysh gjysmën e parë të lajmeve të produkteve të vitit 2024, nuk jemi të befasuar që Apple iu bashkua korit të kompanive që futin softuer të ngarkuar me veçori gjeneruese të AI. Ne gjithashtu nuk jemi të tronditur kur shohim se Apple e ka riemërtuar AI si Apple Intelligence, pasi riemërtimi i veçorive të njohura është gjithmonë në kartën tonë të bingos së ngjarjeve të Apple. I disponueshëm në iPhone 15 Pro , iPhone 15 Pro Max e më vonë (si dhe iPad dhe Mac me procesorë të serisë M), Apple Intelligence është plot me truke që mund të duken shumë të njohura për ata që i kushtojnë vëmendje industrisë së teknologjisë.

Për shembull, Apple Intelligence përfshin mjetin Rewrite që do t’ju ndihmojë të riformuloni shkrimin tuaj, të cilin kompania sugjeroi se mund të jetë e dobishme në rastet kur nuk jeni të sigurt. Do t’ju lejojë të përshtateni me një nga tre stilet – Miqësor, Profesional dhe Konciz – dhe madje mund të kërkoni që fjalët tuaja të rishkruhen në mënyrë që ato “të lexohen si një poezi”. Këtë teknologji e pamë në telefonat e serisë Samsung Galaxy S24 , ku vlera e saj ishte e papërfillshme. Si shkrimtar (dhe dikush që nuk i beson teknologjisë gjeneruese të AI), nuk jam i mahnitur nga ky opsion.

një MacBook, iPad dhe iPhone tregojnë të gjitha veçoritë e mbushura me Apple Intelligence me rishkrim, shesh lojërash imazhi dhe njoftime
Apple

iOS 18 do të shtojë një sërë mjetesh për të bërë imazhe që duken “të drejtë” ose… padyshim të krijuara nga kompjuteri. Për të parën, një mjet i ri pastrimi për redaktimin e imazheve do t’ju lejojë të hiqni personat dhe elementët e padëshiruar nga fotot (ashtu si celularët si Google Pixel 8 ofrojnë me Magic Eraser). Dhe për sa i përket kësaj të fundit, Apple ka një mjet krejtësisht të ri për krijimin e imazheve të quajtur Image Playground, i cili ofron tre stile të veta: Animacion, Ilustrim dhe Sketch. Në prezantimin e saj, Apple tregoi se si Image Playground do të marrë disa terma kyç (disi të ngjashëm me atë që laptopët e rinj Chromebook Plus po bëjnë për sfondet e desktopit dhe videokonferencat) për të krijuar një imazh të ri të një prej kontakteve tuaja. Oh, dhe në lajmet e tjera të mjeteve për gjenerimin e imazheve, do të jeni në gjendje të krijoni emoji-t tuaj – të quajtur Genmoji – për atë shembull kur keni nevojë për një vizatim të vogël të një dinosauri duke hipur në një aeroplan ndërsa mban një helmetë futbolli.

Imazhet nuk dukeshin aq mbresëlënëse, megjithëse Apple ka një justifikim të integruar pasi këto imazhe janë krijuar të gjitha në pajisje. Nuk na tregoi as se në cilën bazë të dhënash imazhesh Image Playground – si për shembull një nënë që është gjithashtu superhero dhe një mace e veshur si kuzhinier – ishte trajnuar. Duke folur për bazat e të dhënave dhe AI ​​gjeneruese, Apple përdori gjithashtu fjalimin kryesor të WWDC për të konfirmuar partneritetin e tij me OpenAI, mjetet e të cilit ChatGPT-4o do të vijnë në iPhone në iOS 18.

Çfarë ka Apple për këtë “Inteligjencë”, mund të pyesni? Epo, kompania po vendos standardin e saj të parë të privatësisë në gjithçka, dhe në rast se ka nevojë për fuqinë e cloud për të trajtuar detyrat, ajo po dërgon kërkesa te serverët e saj Private Cloud Compute ku kompania premtoi të sigurohet që privatësia juaj të jetë e sigurt. dhe të verifikueshme publikisht (për ekspertë të pavarur që ka të ngjarë të testojnë pretendimet e tyre).

Mund t’i shkruani Sirit, i cili po bën më shumë se kurrë

Siri, që ka shumë kohë që ka nevojë për një shtresë të re bojë, duket dhe vepron krejt ndryshe në iOS 18 – si për t’u sinjalizuar përdoruesve se mund të bëjë një ton më shumë se më parë. Për shembull, në vend të asaj sfere të ndezur, ju shihni një kornizë shumëngjyrëshe të mbështjellë rreth ekranit të iPhone-it tuaj kur jeni duke ndërvepruar me asistentin virtual të Apple. Siri i ri gjithashtu lejon pyetje dhe kërkesa të bazuara në tekst, dhe ju trokitni dy herë në fund të ekranit për të marrë atë opsion.

Një telefon me iOS 18 ka një fushë teksti "Ask Siri" me sugjerime nga Maps, Music dhe Messaging.
Apple

Siri i ri do të jetë gjithashtu më falës për ata që nuk flasin në mënyrë perfekte, tani në gjendje të përpunojë qëllimin tuaj nëse duhet të korrigjoni veten në mes të fjalisë ose belbëzimin. Gjithashtu supozohet të jetë më i mirë në dërgimin e fotove dhe artikujve midis aplikacioneve, pasi një prezantues përdori Siri për të gjetur një foto dhe më pas për ta shtuar atë imazh në një dokument të Apple Notes. Apple theksoi gjithashtu se qëndrimi i tij për AI dhe asistentët është jashtëzakonisht personal, pasi ishte në gjendje të tërhiqte kohën e përditësuar të mbërritjes së fluturimit, planet e drekës dhe distancën nga aeroporti në restorant nga aplikacionet tuaja.

Merrni më shumë kontroll mbi ikonat e aplikacioneve të iPhone tuaj

Sidoqoftë, mos mendoni se iOS 18 është e gjitha me AI. Ka një sërë veçorish të shkëlqyera për ne të tjerët, duke përfshirë faktin që Apple më në fund po dorëzon kontrollin mbi ikonat dhe miniaplikacionet e aplikacioneve të ekranit tuaj bazë. Si fillim, do të jeni në gjendje të zvarritni dhe lëshoni aplikacionet që ju pëlqejnë dhe ju nevojiten rreth ekranit bazë sipas preferencës tuaj – dhe të lini hapësira boshe në ato ekrane.

Një ekran bazë i iOS 18 me versionet e errëta të Mesazheve, Kalendarëve, Fotove, Kamerës dhe ikonave të tjera të aplikacioneve.
Apple

Një veçori që ata në anën e Android të gardhit e kanë mbrojtur për vite me radhë, kjo aftësi ju lejon të vendosni ikonat e aplikacioneve në fund të ekranit, në mënyrë që të mos keni nevojë të arrini deri tani. Kjo gjithashtu ju lejon të siguroheni që kafshët shtëpiake, njerëzit dhe vendet që dëshironi të shihni në ekranin tuaj bazë nuk mbulohen nga ato si Mail, Spotify dhe Safari.

Ikonat e aplikacioneve do të bëhen gjithashtu më të personalizueshme, me imazhe të reja në modalitetin e errët dhe aftësinë për të ndryshuar nuancat e tyre në çfarëdo që preferoni. Në këtë mënyrë, të gjitha ikonat e aplikacioneve tuaja në ekranin bazë mund të përputhen me sfondin tuaj.

RCS më në fund vjen në iPhone

Në lajme të tjera që e bënë komunitetin Android të deklaronte “ju mori mjaft kohë”, ndërveprimi i përmirësuar i mesazheve të RCS më në fund po vjen në iPhone. Po, iOS 18 do të shtojë mbështetjen e Rich Communication Services, kështu që përdoruesit e iPhone dhe përdoruesit e Android mund të shkëmbejnë imazhe dhe video me cilësi më të lartë, si dhe skedarë audio me njëri-tjetrin.

iOS 18 iPhone me "Text Message • RCS" në fushën e tekstit.
Apple

Apple nuk e shpjegoi këtë shtesë me shumë detaje, por imazhi i përdorur për të parë paraprakisht funksionalitetin konfirmoi se mesazhet e ndara me përdoruesit e Android do të jenë ende në flluska jeshile.

Mesazhet bëhen të gjalla në iOS 18

Mesazhimi me përdoruesit e Android është vetëm një pjesë e historisë kur bëhet fjalë për mënyrën se si iOS 18 do të përmirësojë aplikacionin Messages. Apple ka përmirësuar ikonat Tapback me të cilat miqtë dhe familja ime duan t’i zbukurojnë mesazhet në dy mënyra. Së pari, grupi i parazgjedhur i Tapbacks merr një shkëlqim me ngjyra dhe hije, dhe gjithashtu tani mund të përdorni çdo emoji që dëshironi për një Tapback.

Do të merrni gjithashtu opsione të reja formatimi për ta bërë tekstin në mesazhet tuaja të valëzohet, të dridhet, të tundet dhe të lulëzojë (ndër opsionet e tjera).

Aplikacioni Photos merr një ridizajnim të madh

Aplikacioni Photos i bazuar në skeda, që njihni sot, largohet në iOS 18, i zëvendësuar nga një pamje e vetme ku filloni me një rrjet fotografish në krye që ndodhet mbi koleksionet që renditin imazhet tuaja. Seksioni i fundit grupon sipas fotografive të gjitha të realizuara në ditë specifike, si sot dhe dje, dhe më pas paraqet seksionin Njerëzit dhe kafshët shtëpiake. Më pas mund t’i vendosni të preferuarat tuaja poshtë atij koleksioni.

Aplikacioni i ridizajnuar Photos në tre ekrane që shfaq pamjen kryesore, pamjen e koleksioneve dhe kujtimet në karusel
Apple

Pyes veten se ku shkuan të gjitha momentet dhe pikat e tjera kryesore që aplikacioni Photos pëlqen t’ju tregojë? Rrëshqitni horizontalisht në atë rrjetë të madhe në krye të ekranit për të parë fotot tuaja të preferuara dhe më pas të veçuara.

Ndryshimi tjetër i madh i aplikacionit iOS 18 Photos që jam i lumtur të shoh është aftësia për të filtruar pamjet e ekranit, të cilat duket se humbasin vlerën e tyre dhe pengohen me një ritëm gjithnjë e më të shpejtë këto ditë. Një trokitje e shpejtë e butonit “Fshih pamjet e ekranit” i largon cungët dhe recetat e biletave, në mënyrë që të mund të fokusohesh te kujtimet.

Ne kemi më shumë kontroll mbi Qendrën e Kontrollit

Qendra e Kontrollit është ajo meny e opsioneve që gjeni duke rrëshqitur poshtë nga këndi i sipërm djathtas i iPhone-it tuaj dhe shpresoj vërtet që çdo pronar i iPhone-it të dijë për të. Këtu, ju mund të ndryshoni menjëherë ndriçimin, volumin, modalitetin e aeroplanit dhe cilësimet e tjera – është një dhuratë nga perëndia kur fillon një film. Dhe tani, Qendra e Kontrollit nuk do të jetë më vetëm për aplikacionet e Apple. Po, Apple do t’i lejojë aplikacionet tuaja të preferuara të palëve të treta të vendosin kontrolle këtu, si p.sh. aplikacioni i vetë Fordit që është krijuar për ta bërë më të lehtë hyrjen dhe daljen nga telefoni juaj (dhe ndoshta në makinën tuaj).

Aplikacioni më i ri i Apple ruan fjalëkalimet tuaja

iPhone, si dhe iPad, Mac dhe Vision Pro , po marrin një aplikacion të ri Fjalëkalimi të krijuar nga Apple. Sigurisht, Apple i ka mbajtur fjalëkalimet tuaja në një mënyrë ose në një tjetër për një kohë (ndokush prej jush ka hapur Keychain kohët e fundit?), por ky aplikacion duket të jetë një zgjidhje më e lëmuar.

Aplikacioni i ri iOS 18 Passwords, i shfaqur me hyrjet për Doordash dhe Atlas Obscura.
Apple

Përveç shënjimit të fjalëkalimeve që kanë rrjedhur në deponitë e të dhënave dhe që mund të hamendësohen lehtësisht, ky aplikacion mbështet gjithashtu kodet e verifikimit, fjalëkalimet e rrjetit Wi-Fi dhe çelësat e kalimit (alternativa e re pa fjalëkalim që bën xhiron).