aktualitet, Lajme

Ngjarjet mahnitëse astronomike të qershorit

Eklipsi i plotë diellor mund të ketë qenë ngjarja astronomike më e pritur e 2024-ës, por aurora bonanza e muajit të kaluar dëshmoi se do të ketë shumë më tepër argëtim gjatë qiellit të natës këtë vit – duke përfshirë shanset e shtuara për të parë dritat veriore që në këtë muaj.

Kjo është e drejtë. Dielli pothuajse ka përfunduar rrotullimin e tij 27-ditor që nga 10 maji, kur një stuhi e fuqishme diellore solli dritat veriore në pothuajse të gjitha 50 shtetet. Njolla diellore shumë aktive që shkaktoi këtë shfaqje historike të aurorës është përsëri duke treguar drejtimin e Tokës. Sipas Space.com , kjo mund të sjellë një stuhi të re dritash në fillim të qershorit, megjithëse shanset që ato të arrijnë madhësinë e shfaqjes së muajit të kaluar janë të pakta. 

Edhe nëse dritat e qershorit nuk shfaqen, jini të sigurt se më shumë shirita janë në horizont. Dielli po lëviz drejt ” maksimumit diellor ” – kulmin afërsisht 11-vjeçar të aktivitetit të aurorës – që do të thotë se ne do të gëzojmë mundësi të rritura të dritave veriore brenda afërsisht 12 deri në 18 muajt e ardhshëm.

Dhe qershori ka shumë mrekullitë e veta të qiellit të natës në doke, gjithashtu. Nga paradat e planetëve te një hënë me luleshtrydhe, ja gjithçka për të parë këtë muaj.

3 qershor: Parada planetare

Kush është kush i qiellit të natës do të rreshtohet mbi horizontin verilindor në juglindje më 3 qershor. Herët në mëngjes, një paradë planetare me gjashtë nga fqinjët tanë do të ngrihet së bashku: Mërkuri, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni. Sipas aplikacionit të vëzhgimit të yjeve, Star Walk , Merkuri, Marsi, Jupiteri dhe Saturni do të jenë të dukshëm me sy të lirë; do t’ju duhet një teleskop ose dylbi për shikimin e yjeve për të dalluar Neptunin dhe Uranin më të zbehtë. Do të jetë një garë kundër dritës së mëngjesit për të parë të gjithë planetët menjëherë. Jupiteri dhe Mërkuri nuk do të ngrihen mbi horizontin lindor vetëm pak para lindjes së diellit. Për shikimin më të mirë, gjeni një vendndodhje me një pamje të hapur drejt horizontit lindor.

4 qershor: Lidhja Jupiter-Merkur

Një lidhje planetare që bën histori do të vijë më 4 qershor. Në orën 6:04 të mëngjesit EDT, Mërkuri dhe Jupiteri do të arrijnë lidhjen e tyre më të afërt deri në vitin 2059, sipas aplikacionit të vëzhgimit të yjeve Star Walk . Fatkeqësisht, momenti i lidhjes do të lahet nga dielli në rritje, por ju ende mund ta kapni çiftin para lindjes së diellit në horizontin lindor.

5 qershor: Hëna pranë Pleiades, Jupiterit dhe Merkurit

Festa e planetit të horizontit lindor do të vazhdojë të zgjasë në mëngjes herët gjatë pjesës më të madhe të këtij muaji, por 5 qershori do të jetë tepër i veçantë për fansat e Pleiades, një grup yjor i ndritshëm dhe i dukshëm me sy të lirë. Gjysmëhëna në rënie do të shtrihet vetëm nën grupimin e yjeve pak para lindjes së diellit në mëngjesin e 5 qershorit. Jupiteri dhe Mërkuri do të shkëlqejnë gjithashtu poshtë çiftit. Gjeni Marsin, Neptunin dhe Saturnin mbi horizontin lindje-juglindje në të njëjtën kohë.

7 qershor: Maja e Arietid ‘Dush meteorësh gjatë ditës’

Shiu i meteorëve Arietid, i cili zgjat nga 29 maji deri më 17 qershor, pritet të arrijë kulmin më 7 qershor, sipas EarthSky.org . Është një ngjarje e fuqishme që prodhon diku nga 60 deri në 200 meteorë në orë – por ka një kapje. Arietids është një shi meteorësh gjatë ditës. Kjo do të thotë se pjesa më e madhe e aktivitetit godet gjatë ditës, kur është shumë e ndritshme për të parë yjet në xhirim. Megjithatë, gjithçka nuk është e humbur. Ju mund të jeni në gjendje të kapni disa meteorë zip herët në mëngjesin e kulmit të shiut, më 7 qershor. Për t’i dalluar ata, shikoni yjësinë e Dashit.

20 qershor: Solstici veror

20 qershori shënon zyrtarisht ditën më të gjatë të vitit në hemisferën veriore, për të mos përmendur fillimin e verës. Festimet kulturore anembanë globit shënojnë këtë moment historik, nga mbledhja në Stonehenge (kap transmetimin e drejtpërdrejtë këtu ) deri te zjarret në majë të maleve në Tirolin austriak . Momenti zyrtar i solsticit veror – koha e pikës më veriore të diellit në qiell – godet në 4:50 pasdite EDT, sipas EarthSky .

21 qershor: Hëna e plotë e luleshtrydheve

Hëna e plotë e këtij muaji, e cila mori emrin e saj nga komunitetet vendase amerikane, shënon përhapjen e luleshtrydheve që piqen rreth kësaj kohe çdo vit. Sipas Time and Date , ajo do të arrijë në maksimum në orën 21:07 më 21 qershor. Hëna e plotë e qershorit do të shfaqet gjithashtu në qiell të ulët, duke e bërë atë kohën e përsosur për të bërë foto të hënës kundër qytetit, sipas Bota e Kamera Dixhitale .

iOS 18: Këtu janë disa veçori të reja

Apple Apple sapo zbuloi përditësimin e tij të pritur me padurim iOS 18, i cili përfshin një nuancë të madhe të shijes së vet të AI. Por fjalimi kryesor i WWDC 2024 nuk do të mbahet mend vetëm për një

Lexo »

Doni të shkoni në Santorini?

Nëse po planifikoni të vizitoni Santorinim duhet të dini këto gjëra: Santorini: Perlë e Detit Egje Një nga ishujt më të famshëm të Greqisë, është destinacioni ideal për ata që kërkojnë një përvojë unike dhe të paharrueshme. Ky ishull, i

Lexo »

Cruise Croatia zbulon itinerarin e Hidden Gems

Cruise Croatia do të debutojë një lundrim shtatë netësh në Signature Croatia Hidden Gems Cruise vitin e ardhshëm, duke u fokusuar në pjesën veriore të vendit në detin Adriatik. I planifikuar nga 21 deri më 28 qershor dhe nga 20 deri më

Lexo »

Vendet më të lira në Amerikë

Pavarësisht nëse po planifikoni një pushim të madh familjar ose po kërkoni një udhëtim të shpejtë dhe të freskët vetëm për të ndryshuar peizazhin, gjetja e vendeve të përballueshme për të udhëtuar në SHBA mund të jetë e vështirë. Ka

Lexo »

Pozitivitet dhe Qetësi

Stacion TV Alternativ

Aventurat TV është burimi juaj i zgjedhur për emocionin e televizionit. Ne ofrojmë një përmbajtje të pasur dhe argëtuese për të gjithë shikuesit tanë.

Më Shumë
Sponsor